Connect with us

Karjeros Kompasas: Kur Stoti Mokytis ir Kuo Tapti?

19
Comments

Šiandien gausi kompasą, kuris padės naviguoti gyvenime, karjeroje, versle ir …

Šis kompasas sukonstruotas pagal išmintingiausių žmonių patirtis, išmintį.

Tuoj viską gausi viename straipsnyje!

Taigi, praaaaaadėkime! (Aj, tiesa… vos nepamiršau. Jeigu kažkas iš tavo pažįstamų mąsto kokią profesiją pasirinkti, išsiųsk jam / jai šią nuorodą! Tai svarbu, nes niekur kitur nėra informacijos, kurią rasi čia.)

Kryžkelė

Būtent šią akimirką, kai skaitai šį  straipsnį, milijardai milijardai sielų stoviniuoja karjeros kryžkelėje. Vieniems tai nauja patirtis, o kitiems įgriso dabartinis darbas ir jie NEKENČIA savo profesijos ir…

Jie bandė ieškoti atsakymų YouTubėje, Facebooke bei įvairiuose portaluose, bet ten yra per daug patarimų, taigi, neaišku, ką daryti, todėl aš pateiksiu ypač aiškų kompasą su viena rodykle. Lengva. Žmogiška. Efektyvu.   

Karjeros kompasas

Kiekvienais metais Lietuva išleidžia vis daugiau žurnaliukų, kurie skamba panašiai kaip Kur stoti.

Šie žurnalai netinka niekam, net tualeto reikmėms. Nes nuodija kultūrą ir jaunimo protą. Netiki?

Pasidomėk, kaip pristatomi žmonės, kurie išsako nuomonę tokiuose žurnaluose. Vieni yra startuolio kūrėjai, kiti prisistato kaip verslininkai.

Štai ištrauka iš portalo kurstoti.lt.

Atkreipk dėmesį, apie profesijų
subtilybes pasakoja finansų ekspertė ir investuotoja Jekaterina Govina… Kodėl ši moteris nepasako, kokį turi diplomą? Gal ne jame esmė? Ji pozicionuoja save kaip investuotoją… Prisimink tai, skaitytojau… Prisimink tai.

Nėra blogai, kad ji yra investuotoja, tačiau kyla klausimas, kodėl ji nesiūlo jaunimui tiesiogiai mokytis investavimo? Ar universitete galima gauti investuotojo diplomą?

Ar jie bent jau supranta, ką siūlo?

Tačiau panerkime giliau. Pažiūrėkime, kokias kategorijas rekomenduoja Harvardas savo straipsnyje: 5 Key Human Skills to Thrive in the Future Digital Workplace“:

#1 Empathy
#2 Communication
#3 Adaptability
#4 Coaching
#5 Trust Building

Galiu pripažinti, kad man ne visada patinka Harvardo straipsniai, tačiau čia paminėti įgūdžiai yra ekstremaliai svarbūs, todėl kai renkuosi darbuotojus arba verslo partnerius, pirmiausia įsigilinu:

a) Ar žmogus apskritai moka bendrauti ir išklausyti pašnekovą. Kokios yra žmogaus vertybės. Ar jis asilas? Ar jis selfcentristas? Ar jis liberalas? Ar žmogus yra empatiškas, ar sumautas šmikis. Nes jeigu jam nerūpi žmonės, tuomet kam man su juo dirbti?

c) Ar žmogus laikosi pažadų, susitarimų, kai duodu mažą užduotėlę su deadlainu. Ir jeigu jis nesilaiko pažado, tuomet jis praranda galimybę dirbti su manimi, nesvarbu, kad turi paauksuotą diplomą. Nes kam dirbti su žmogumi, jeigu jis nesuvokia, kas yra pasitikėjimas?

Galiu lažintis, tu supratai esmę, tačiau to negana, brangus skaitytojau.

Noriu, kad tu pasiimtum dar daugiau naudos bei suvokimo, kodėl visa tai yra super big deal, todėl pateiksiu pavyzdį.

Kai man reikėjo ŽMOGAUS, kad dirbtų su dirbtinio intelekto įrankiu, aš pasirinkau ne tą, kuris mojuoja pasididžiavimu (Aš esu DI profas! Aš profas!), o tą, kuris laikosi susitarimų, pažadų ir turi žinių apie projekto valdymą. Nes kas man iš DI žinovo, jeigu jis nemoka pats atlikti visų žingsnių: a) suplanuoti projektą, b) atlikti viską pats?

Beje, atsakingas ir punktualus žmogus gali išmokti naudoti dirbtinį intelektą vos per kelias savaites!!! Tačiau nesąžiningas dirbtinio intelekto guru nebūtinai gali išmokti punktualumo!!!

O taip, aš mieliau dirbsiu su tais, kas laikosi susitarimų!

Tikiuosi supratai, ką noriu pasakyti? Vis dar ieškai mėgstamos profesijos ir pamiršti, kad visi PROTINGIAUSI DARBDAVIAI labiausiai vertina žmogiškas savybes?

Suprantu, kad nesi kvailas žmogus, tačiau kai kurie skaitantys šį tekstą vis dar nesuprato esmės. Todėl išversiu į lietuvių kalbą.

Paprastesniais žodžiais: mesk viską iš galvos ir susitelkt į žmogiškųjų savybių puoselėjimą.

O taip, jeigu nori tapti geriausiu ir nenugalimu visose veiklose, mokinkis šių žmogiškųjų savybių:

1. Vadovavimas. Vadovavimo įgūdžiams daug visko reikia: bendravimo įgūdžių, mokėjimo išklausyti, mokėjimo…, mokėjimo… Vadovo įgūdžiai yra tokie svarbūs, jog žmonės, kurie tą išmano, verti aukso. Tokie visuomet suranda darbo vietą. Aš pats nuolat ieškau vadovų, bet gerų vadovų surasti yra viena sudėtingiausių užduočių, todėl už tai moka daugiausiai. Jeigu tu nori vadovauti, parašyk man. Šis įgūdis labiausiai tinka ekstravertams.

2. Projektų valdymas, laiko valdymas ir komunikavimas.
Jeigu išmoksi komunikuoti ir valdyti laiką, galėsi įsidarbinti projektų vadovu bet kuriame darbe, nesvarbu, kokiame verslo sektoriuje. Jeigu esi intravertas, tuomet gali vadovauti mažiems projektukams, tačiau vadovavimas padės padidinti pajamas. Todėl šis įgūdis yra tiesiog puikus. 

Taigi, jeigu tu svarstai, kokioje profesijoje įmerkti ne tik kojas, bet visą kūną, tuomet prisimink apie profesijų kompasą, kuriame rašoma: Nebūk ožys ir susitelk į vadovavimo ir projektų valdymo įgūdžių lavinimą.

Ir tegul Dievas pasiunčia žaibą, jeigu aš neteisus, bet VISI, KAS NEIŠSISAUGOS ŠIO STRAIPSNIO IR JUO NESIVADOVAUS, PRALAIMĖS GYVENIME, NES GYVENIME LAIMI TIE, KAS MOKA VADOVAUTI SAVO GALVOJE SUKURTAIS PROJEKTAIS.

Išgirskite žmonės: vadovavimo reikia VISUR ir šeimoje, ir gyvenime, ir miške, jeigu pasiklysi su artimais… Negi lauksi, kol kiti nuspręs, kaip elgtis? Pamenate filmus apie vargšelius, kur atsiduria vieni saloje? Iš problemų ištrunka tik tie, kas imasi vadovavimo ir rimtų sprendimų!

Suprask, jeigu tu nelavinsi įgūdžių, susijusių su projektų valdymų, tuomet tau teks šokinėti per įvairias profesijas kaip ožiukui, kad gautum dar vieną, ir dar vieną diplomą tikint tuo, kad kuo daugiau diplomų turi, tuo labiau tau pasiseks. Bet jeigu žmogus negavo darbo su diplomu, kam jam dar du?

Kita vertus, kam tau laižyti užpakalį vadovui, jeigu pats gali juo tapti, arba bent jau būti direktoriaus pavaduotoju arba bent jau vadovauti projektams, arba tiesiog dirbti sau! Nes projektų vadovas gali dirbti ir svetainių kūrimo įmonėje, ir kino industrijoje, ir su Alex Monaco, ir…, ir…, ir…, ir…

Plius, tu gali tapti verslo partneriu, gali tapti KUO TIK NORI!

Tačiau tam, kad taptum viskuo, kuo nori, reikėtų pradžiai išmokti valdyti savo laiką, savo gyvenimą, svajones, keliones į kitas šalis ir…, ir… Net vestuvių planavimas… Juk tai projektas?

Bet ką aš čia bandau įrodinėti… Gal aš nesu išmintingas ir tiesiog susigalvojau nesąmonių. Patikrinkime tai. Uždaviau GPT chat’ui klausimą, kuriuose darbuose reikia projekto valdymo žinių. Štai ką jis atsakė:


Štai kelios profesijos, kuriose praverčia projektų vadovavimo žinios:

Statybų inžinierius, architektas, verslo analitikas, finansų analitikas, HR projektų koordinatorius, renginių organizatorius, inžinierius konsultantas, kokybės vadovas, procesų vadovas, programinės įrangos kūrėjas, UX/UI dizaineris, skaitmeninės rinkodaros specialistas, švietimo programų koordinatorius, logistikos vadovas, gamybos vadovas, pirkimų vadybininkas, teisininkas, aplinkosaugos projektų vadovas, viešųjų pirkimų specialistas, socialinių projektų koordinatorius, kibernetinio saugumo specialistas, startuolio įkūrėjas, mokslinių tyrimų vadovas, vadybos konsultantas, sveikatos priežiūros projektų vadovas, kūrybos direktorius, IT projektų vadovasRealiai, projektų valdymas naudingas beveik bet kurioje srityje, kur yra tikslai, terminai ir komanda 📊💼


Va taip vat…


Suprask mane tinkamai, nesiūlau mesti mokslų, kurių nori. Tačiau AŠ SIŪLAU PASIRINKTI DU DALYKUS: stoti į mokslus, į kuriuos planavai (siekti norimos profesijos) ir DAR mokytis vadovavimo, laiko valdymo ir komunikavimo. Šie dalykai niekada tau nepakenks! Tačiau vadovavimo teks mokytis, kaip sakant, namų sąlygomis… Kuriant verslus… Eksperimentuojant prie projektų…

Nes tik vadovavimo įgūdžiai suteiks tau daugiausiai privalumų konkurencinėje kovoje.

O TAIP, tu net neįsivaizduoji, kaip gera žinoti, kaip valdomi projektai, kaip kuriami verslai ir didelės organizacijos. Tai nėra tik apie verslą. Įsivaizduokime, kiek daug TU galėtum nuveikti, jeigu sukurtum ne pelno siekiančią organizaciją. Tačiau tam reikia vadovavimo įgūdžių, kuriuos išmanė Gandis ir…, ir… 

– Bet aš nenoriu mokytis vadovauti arba valdyti projektus! – pareikš daugiau nei 30% skaitytojų. 

Menininkai pradės įrodinėti, kad nėra gimę valdyti projektus, nes nori užsiimti kūryba arba…, arba… Bet sekundėlę, juk kiekvienas menininkas turi po mažiausiai 1 projektą! Po galais, kad sukurtum muzikinį kūrinį reikia projekto valdymo įgūdžių!!!! Ir jeigu jų nėra, tuomet meno kūriniai vargu ar sulauks daug žiūrovu…

Būtent todėl siūlau mokytis projektų valdymo.

O gal aš klystu?

Tikrai ne.

Visi sėkmingiausi žmonės buvo susiję su projektų valdymu.

Sabonis puikiai valdė ir valdo projektus.

Statkevičius puikiai valdo projektus.

Styvas Džobsas buvo puikus vadovas. Be žinių apie vadovavimą jis niekada nebūtų pasiekęs nieko įsimintino.

Visi jie, visi be įšimčių turėjo projektų valdymo įgūdžius ir taškas. 

Galiu lažintis su tavimi

Galiu lažintis, visi žinomiausi Lietuvoje žmonės tapo tokiais, nes turi gilių žinių apie valdymą. Didelė dalis šių žmonių neturi jokių diplomų, bet juos visus jungia suvokimas, kaip svarbu išmanyti projektų valdymo meną bei nuolat gilinti žinias šioje srityje.

Kalbu apie rimtai nusiteikusius žmones, kurie suvokia, kad nėra nieko svarbiau nei žmogiškos savybės. Pirmiausia žmogiški įgūdžiai ir tik po to profesinės žinios. Mokėjimas bendrauti, mokėjimas valdyti projektus yra svarbiausia, ko turi mokytis. Ir čia nėra jokių paslapčių. Daug kas bandė tau tai pasakyti, bet niekas nepasakė aiškiau už mane. Tik Alex Monaco rūpinasi tavimi, skaitytojau. Tik Alex Monaco įdėjo daugiausia pastangų, kad tu gautum suvirškintą informaciją. Tikiuosi tu supranti, kiek įdėjau darbo į tai, kad suprastum, kur verta eiti, nes jeigu tu eisi ten, kur siūlau, tu niekada nesigailėsi. Aš kalbu apie universalias tiesas, kurių tau labiausiai reikia. Kalbu tik apie tai, kas būtina.

Tai viskas…

Nors ne…

Man būtų gera sužinoti tavo nuomonę.

Tavo nuomonė padės man suprasti, ar tau bent šiek tiek pagelbėjau… Jeigu tu jauti, kad aš tau padėjau, parašyk komentarą. Palik ženklą. Skaitau visus komentarus ir darau tai ne vieną kartą. Man svarbus kiekvienas tavo žodis. 

Plius, būtų gera, jeigu pasidalintum šiuo straipsniu su kitais. Nes būtent šis straipsnis pakeis istoriją ir Lietuvos kultūrą, kadangi tik jame pasakojama tiesa. Visuose kituose straipsniuose Delfyje ir 15min yra daroma žala jaunimui, o aš suteikiu jaunimui pranašumą.  

Parašyk komentaruose Dėkui arba Pritariu, arba Vadovavimo, projekto valdymo ir laiko valdymo įgūdžiai tikrai yra svarbūs.

Resursai:

https://www.kurstoti.lt/s/15110/naujas-zurnalas-kuo-buti-2025
https://www.skillcycle.com/blog/why-human-skills-are-more-important-than-hard-skills-at-work
https://blog.coursera.org/fastest-growing-job-skills-of-2024
https://trainingmag.com/authentic-intelligence-the-importance-of-human-skills/
https://www.harvardbusiness.org/5-key-human-skills-to-thrive-in-the-future-digital-workplace/

19 Commments

  1. Aldona

    2025-04-07 at 22:03

    Pritariu

  2. Aldona

    2025-04-07 at 22:23

    Sveiki, Alex,
    skaitau ir jūsų žodžiai atliepia man iš vidaus, taip tikrai taip. Niekada gyvenime neteko ieškoti darbo, dėkoju Visagaliui. Daug metų teko dirbti vadovaujantį darbą, iš vienos pozicijos į kitą būdavau pakviečiama, o 2 kartus išėjau pati, bet ir vėl gaudavau pasiūlymą, manau todėl, kad svarbiausia man buvo ir yra žmogus.
    Ačiū už straipsnį.

    • Alex Monaco.lt

      2025-04-08 at 14:54

      Pritariu

  3. Loreta

    2025-04-07 at 22:23

    Vadovavimo, projekto valdymo ir laiko valdymo įgūdžiai tikrai yra svarbūs. Dėkoju.

  4. Deimantė

    2025-04-07 at 22:37

    Pritariu. Straipsnis toks kurio man seniai reikėjo labai ačiū 😊

  5. Simona

    2025-04-08 at 06:52

    Dėkui

  6. Rasa

    2025-04-08 at 08:17

    Tikrai labai geras straipsnis. Daug gerų minčių, patarimų. Daug kas priklauso nuo žmogaus bendravimo, komunikacijos su kitais žmonėmis. Nuoširdumas ir paprastumas yra labai svarbūs. Dėkoju. 👌

    • Alex Monaco.lt

      2025-04-08 at 14:53

      Rasa, ačiū kad randi laiko parašyti!

  7. Oksana Podmaskienė

    2025-04-08 at 08:51

    Pilnai sutinku

  8. Egle Denara

    2025-04-08 at 09:21

    Stipriai

  9. Ina

    2025-04-08 at 09:36

    Dėkui, taip, tai labai svarbu.

  10. Inga

    2025-04-08 at 11:54

    Laba! 100% pritariu kiekvienam Tavo žodžiui. Tik niekad nebuvau pasigilinus į studijų pasirinkimo pagalbinę -metodinę medžiagą ar kaip ją pavadinti…Savo sūnui persiųsiu tavo el.laišką🫶

  11. Darutė

    2025-04-08 at 12:16

    Tikrai pritariu, kad žmogaus savybės ir vadovavimo įgūdžiai yra svarbūs. Bet gaila, kad dar vis yra ir darbdavių, kurie pirmiausia žiūri į diplomą, o paskui ir į žmogaus savybes. Straipsnį persiųsiu ir sūnui, kuris šiais metais baigia 12 klasę ir neapsisprendžia dėl pasirinkimo ką mokytis toliau. AČIŪ.

  12. Vitalija

    2025-04-08 at 14:39

    Ačiū!

    • Alex Monaco.lt

      2025-04-08 at 14:53

      Dėkui tau!

  13. Justina

    2025-04-08 at 17:05

    Dekoju labai uz pasidalijinima sia informacija ir as pritariu valdyti savo laika, buti atsakingas uz savo gyvenima ir tureti zmogisku savybiu bei supratimo, kaip spresti iskylusius issukius tai yra labai svarbu musu gyvenime bei visuomeneje.

  14. Ieva

    2025-04-08 at 20:38

    Pritariu 🙂

  15. Andrius G

    2025-04-08 at 20:42

    Noreciau moketi taip rasyti gerai

  16. Rudy Scott

    2025-04-16 at 00:51

    Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Užsisakyk nuoširdžius 
+ becukrius naujienlaiškius!

Related posts

Sukurta Adf.lt